Kui isikut koheldakse keele alusel teiste sarnases olukorras olevate inimestega võrreldes ebavõrdselt, võib selle tulemuseks olla keeleline diskrimineerimine.

Mis on diskrimineerimine keele alusel?

Keeleline diskrimineerimine on isiku ebaõiglane kohtlemine tema emakeele tõttu, tema riigikeele teadmiste või oskuse taseme, ja teiste keelte oskuste taseme tõttu. Keeleline diskrimineerimine viitab ka isiku keelekasutusele ja tema kõne eripäradele, nagu näiteks aktsendile, sõnavara suurusele, ning süntaksile. Sagedali on see seotud ebaõiglase kohtlemisega rassilise või etnilise päritolu alusel.

Diskrimineerimise keeldu võidakse rikkuda, kui isik jäetakse ilma teatud õigustest ja teda koheldakse tema keele tõttu teistest erinevalt (paremini või halvemini). Pealegi on mitmeid viise, kuidas diskrimineerimine võib toimuda, ning see ei pruugi alati olla otsene ja ilmne. Seega on oluline ära tunda erinevaid diskrimineerimise vorme.

Tööhõive

Kuigi keelel põhinevat diskrimineerimist võib esineda mitmel elualal, esineb seda kõige rohkem töösuhetes. Mõistetav on see, et mitmete tööde puhul, eriti teeninduses, on teatud keelte, kaasa arvatud riigikeele, oskus vajalik. Kuid nõutud keeleoskuse tase peaks olema mõistlikult põhjendatud konkreetse töökoha eesmärke silmas pidades.

näide Keeleline diskrimineerimine võib toimuda kui tööandja nõuab teatud keeles emakeele rääkija isiku taset ilma põhjendatud aluseta, või kui isikut, kellel on vajalik keeleoskuse tase, ei võeta tööle ega edutata vaid tema aktsendi tõttu.

Sellegipoolest võib töösuhtes keele alusel erineval kohtlemisel olla erandeid, kui see on objektiivselt ja mõistlikult põhjendatud seadusliku eesmärgiga.

näide Teatud keele oskus võib olla nõutud, kui selle keele rääkimise oskus on teatud ettevõtte poolt pakutavate teenuste oluline osa. Vähemusrahvuse keele rääkija võib saada teistest kõrgemat palka võime eest rääkida rohkem keeli, mis puutuvad tema töösse.

Giidist võid lisaks lugeda kõige tavalisemate igapäevaelu alade kohta, kus diskrimineerimist võib esineda.

Materjalid

Viimati uuendatud 02/03/2019