Vaenukuriteod võivad olla suunatud inimgruppide vastu ja grupid võivad sellistes olukordades ohvriteks saada.

Grupid otseste ohvritena

Kitsamas mõttes võivad vaenukuriteod olla suunatud suurema grupi konkreetsetele alarühmadele, kellel on ühine tunnus, kuigi üldiselt tuleks neid pidada otsesteks ohvriteks.

näide Kui kurjategija ründab inimõigustega tegeleva organisatsiooni kontorit vaenu tõttu organisatsiooni töö vastu, siis võib seda pidada vaenukuriteoks, mis on suunatud inimrühma – organisatsiooni liikmete – vastu.

näide Kui rünnatakse LGBT+ kogukonnakeskust, võivad kurjategijad väljendada vaenu kogu LGBT+ kogukonna, mitte konkreetse keskuse vastu.

Mõju kogukondadele

Vaenukuritegude raskusastme tõttu võib ohvriga sarnaseid tunnuseid omav laiem kogukond tunda hirmu. Vaenukuritegudest mõjutatud kogukonna liikmed võivad tunda end tulevaste rünnakute ohus ja seega tunda end ka ohvritena, kuigi vaenukuritegu ei ole neid otseselt mõjutanud ja seega pole neil ohvri staatust.

Eriti oluline on, et riigivõimud rakendaksid asjakohaseid meetmeid mitte ainult vaenukuritegude uurimiseks, vaid ka selle tagamiseks, et kogukondade liikmed tunneksid end turvaliselt ja usaldaksid ametivõime.

näide Juudi kogukond sulgeb kõik oma asutused mõneks kuuks, kuna kardab, et neid asutusi hakatakse uuesti ründama.

Materjalid

Viimati uuendatud 24/07/2021