Mõnikord võivad inimesed sattuda vaenukuritegude ohvriks lihtsalt seetõttu, et neil on mingisugune seos inimese, grupi või organisatsiooniga, millel on teatud tunnus, mille vastu kurjategija on eelarvamuslik.

Mõnel juhul võib kurjategija valida ohvri, kuna ohver on seotud inimesega või grupiga, millel on tunnus, mille suhtes kurjategija on eelarvamuslik. See võib juhtuda ka siis, kui ohvril on seos kindla organisatsiooni või muu asutusega, mille suhtes kurjategijal on eelarvamused.

Süütegu tuleks pidada vaenukuriteoks, kui ohvril tegelikult kõnealust tunnust ei ole, kuid on selge, et kurjategija pani teo toime ohvri seotuse tõttu sellise tunnusega isiku või grupiga.

näide Kurjategija kasutab välismaalasega abielus oleva naise suhtes vägivalda, samal ajal karjudes rassistlikke solvanguid.

näide Juudi rahvamaja turvatöötajat rünnatakse, kui ta pärast tööd koju kõnnib. Kurjategija järgnes valvurile eesmärgiga viga teha ükskõik kellele, kes on rahvamajaga seotud.

Tuleb märkida, et sellised kuriteod ei ole üldiselt suunatud konkreetsete ohvrite vastu isiklikult, vaid pigem kogu ühist tunnust jagava kogukonna vastu. Vaenukuriteod pannakse toime sõnumina mitte ainult ohvrile, vaid ka laiemale kogukonnale, mille liige ohver on. Seega on vaenukuritegu raskem kui ilma vaenumotiivita süütegu.

Materjalid

Viimati uuendatud 24/07/2021