Euroopa Liidu Kohus saab teha järgmist:

1. Tühistada Euroopa Liidu õigusakte

Füüsilised isikud saavad tühistamishagi esitada siis, kui nad suudavad tõestada, et Euroopa Liidu õigusakt on vastuolus aluslepingutega või hartaga tagatud põhiõigustega ning see õigusakt mõjutab neid otseselt ja isiklikult. Euroopa Liidu Kohus kontrollib õigusakti nõuetekohasust ja võib selle tühistada või tühiseks tunnistada. Seda menetlust tuntakse tühistamishagina.

Tutvuge lähemalt tühistamishagiga.

2. Nõuda Euroopa Liidult teile hüvitise määramist

Kui hagiavaldus on vastu võetud, siis saab kohus teha kindlaks, kas Euroopa institutsioonid, asutused või teenistujad on oma administratiivse või seadusandliku tegevusega teile kahju tekitanud. Seda menetlust tuntakse kahju hüvitamise hagina.

Tutvuge lähemalt kahju hüvitamise hagiga.

3. Tagada, et Euroopa Liidu institutsioonid tegutsevad

Füüsilised isikud saavad Euroopa Kohtu poole pöörduda, kui Euroopa Parlament, Euroopa Nõukogu või Euroopa Komisjon on teatud otsused teatud tingimustel tegemata jätnud. Seda menetlust tuntakse tegevusetuse hagina.

Tutvuge lähemalt tegevusetuse hagiga.

4. Selgitada EL-i õiguse tõlgendamist

Liikmesriikide kohtute taotlusel saab Euroopa Liidu Kohus selgitada, kuidas tõlgendada mingit osa Euroopa õigusaktidest. Selle käigus võib kohus üle vaadata ka EL-i õiguse kehtivuse. Kohtu esitatud tõlgendus on liikmesriigi kohtuniku jaoks siduv

Unustada ei tohi eelotsusemenetlust: see on võimas tööriist tagamaks, et Euroopa Liidu õigus (sealhulgas põhiõiguste harta) on korrektselt kohaldatud kogu Euroopa Liidus.

Füüsilise isikuna ei saa te selle menetluse algatamist Euroopa Kohtult otse taotleda. Siiski on teil võimalus esitada oma liikmesriigi kohtule palve menetluse algatamiseks Euroopa Kohtus, kui teiega seotud kohtumenetlus hõlmab Euroopa Liidu õigust. Kui menetlus toimub kõrgeima astme kohtus (üldjuhul on viimaseks kohtuastmeks Ülemkohtu Senat), võib kohtul olla kohustus edastada juhtum Euroopa Kohtusse.

Tutvuge lähemalt eelotsusemenetlusega.

Euroopa Liidu Kohus ei saa teha järgmist:

Kohus saab täita ainult neid ülesandeid, mis on Euroopa Liidu aluslepingutes ja kodukorras lubatud. Rahvusvahelise kohtuna on tal väga spetsiifilised ülesanded ja sellel ei ole Eesti kohtutega sama õigusjõud. Seetõttu ei saa ta:

  • läbi vaadata eraettevõtete või füüsiliste isikute tegevuse vastu esitatud kaebusi;
  • tühistada või muuta kohtute või riiklike institutsioonide otsuseid;
  • uuesti läbi vaadata riigisisese kohtuasja tõendeid;
  • karistada riigiametnikke või eraisikuid;
  • tühistada või täiendada Eesti seaduseid.

Materjalid

Viimati uuendatud 29/05/2024