On teatud õigused, mille suhtes kehtivad ranged erandite tegemise piirangud. Mõned rahvusvahelistest lepingutest tulenevad õigused on nii olulised, et nende täitmist ei saa peatada isegi hädaolukorras. Enamikes inimõiguste dokumentides on need konkreetsed õigused selgesõnaliselt loetletud.

näide Euroopa inimõiguste konventsioon ja selle protokollid loetlevad järgmised õigused, millest ei saa erandeid teha:

  • Õigus elule, välja arvatud inimeste hukkumine õiguspärase sõjategevuse tagajärjel, artikkel 2
  • Piinamise ning ebainimliku ja alandava kohtlemise keeld, artikkel 3
  • Orjuse keeld, artikkel 4(1)
  • Tagasiulatuvate kriminaalseaduste keeld, artikkel 7
  • Teistkordse kohtumõistmise ja karistamise keeld, protokoll nr 7, artikkel 4
  • Surmanuhtluse kaotamine, protokoll nr 13

Eesti põhiseadus loetleb samuti konkreetsed õigused, mida ei saa piirata isegi erakorralise või sõjaseisukorra ajal. Nimekirjas on 22 põhiseaduse sätet, sealhulgas õigus elule, piinamise keeld, mittediskrimineerimine, südametunnistuse-, usu- ja mõttevabadus ja teised.

Erandivabade õiguste loetelu võib olenevalt lepingust veidi erineda, kuid see loetelu sisaldab alati absoluutseid õigusi. Neid õigusi ei saa kunagi mingil juhul piirata, seega ei saa neist ka erandeid teha hädaolukorras.

näide Piinamise keeld on absoluutne õigus. Piinata ei tohi mitte mingil juhul kedagi, olenemata sellest, kas tegemist on ohuga avalikele huvidele või milles iganes isikut kahtlustatakse. See tähendab, et isegi hädaolukorrad, nagu sõda või terrorirünnaku oht, ei saa õigustada piinamise keelu rikkumist.

Loe lähemalt absoluutsete õiguste kohta.

Õiguste loend, millest ei tohi teha erandeid, võib sisaldada ka mõningaid õigusi, mida ei peeta absoluutseks. Neid õigusi on võimalik tavaliselt piirata, kuid nende suhtes kehtivad ranged kaitsemeetmed, mida ei saa peatada ja mida tuleb alati järgida.

näide Õigus elule ei ole absoluutne õigus, sest riik võib seaduslikult kasutada inimese vastu surmavat jõudu näiteks teise inimese elu kaitsmisel. Õigus elule on aga tavaliselt õigus, millest ei saa teha erandeid, mis tähendab, et alati tuleb järgida rangeid reegleid ja kaitsemeetmeid, mis kehtivad riigi poolt surmava jõu kasutamisel, isegi hädaolukorras. 

Mõned lepingud ei näe üldse ette võimalust õigustest kõrvale kalduda. Selle põhjuseks võib olla asjaolu, et leping käsitleb täielikult absoluutset õigust (piinamise ning muu julma, ebainimliku või inimväärikust alandava kohtlemise ja karistamise vastase konventsioon) või kaitseb ühiskonna kõige haavatavamaid liikmeid (lapse õiguste konventsioon). Samuti võib juhtuda, et riigid ei pidanud lepingut sõlmides erandi tegemise võimalust lihtsalt vajalikuks.

Materjalid

Viimati uuendatud 28/04/2023