Riik saab inimõigusi piirata ka riigiametnike tegevusega. Nendel juhtudel ametlikku kirjalikku otsust ei tehta, kuid riigiametnike tegevus võib toimida inimõigusi piirava meetmena.

näide Meeleavalduse ajal võivad politseiametnikud anda käsu valjuhääldi välja lülitada või inimesi kinni pidada.

Inimõigusi piiravad tegevused võivad hõlmata ka tegevusetust, kui riigiasutustel või ametnikel on tegutsemise kohustus.

näide Kui sind peetakse kinni politsei kinnipidamisasutuses, on sul õigus saada toitu ja joogivett. Suutmatus sulle toitu ja vett pakkuda võib kaasa tuua su inimõiguste rikkumise. Samamoodi, kui kool või muu õppeasutus ei tegutse õpilaste kiusamise ärahoidmiseks, võib see rikkuda laste õigust olla kaitstud psühholoogilise vägivalla eest.

Tõhus õiguskaitsevahend

Sa ei kaota oma õigust tõhusale õiguskaitsevahendile, kui ei tehtud ametlikku kirjalikku otsust, vaid su õigusi piirati riigiametnike tegevusega. Õigus tõhusale õiguskaitsevahendile kehtib kõigi võimalike inimõiguste rikkumiste puhul, sealhulgas nende puhul, mis on tingitud riigiametnike tegevusest.

Eestis nimetab haldusmenetluse seadus selliseid meetmeid "toiminguteks". Kui toiming rikub su õigusi, on sul õigus nõuda toimingu kirjalikku põhjendamist. Põhjendusnõue tuleb esitada haldusorganile kirjalikult viivitamata pärast toimingust teadasaamist. Kui toiming rikub su õigusi, võid riigivastutuse seaduse alusel nõuda ka haldusorganilt toimingu lõpetamist ja toimingu tagajärgede kõrvaldamist ning kahju hüvitamist. Samuti on sul õigus pöörduda oma õiguste kaitseks halduskohtusse halduskohtumenetluse seadustikus ettenähtud korras.

Loe lähemalt halduskohtumenetluse kohta.

Uurimisasutuste, prokuröride või teiste kriminaalmenetluses osalevate ametnike tegevuse peale kaebamiseks on sätestatud erikord kriminaalmenetluse seadustikus.

Loe lähemalt kriminaalmenetluse kohta.

Materjalid

Viimati uuendatud 28/04/2023