Millist menetluskorda tuleb järgida kinnipidamisel varjupaiga kontekstis?

Sind võivad kinni pidada kas piirivalve töötajad või politseinikud. Pikendatud kinnipidamise peab heaks kiitma kohtunik. 

Piirivalvetöötajad

Piirivalve töötajad võivad sind ilma kohtuniku loata kinni pidada kuni 48 tundi.

Kohtunik

Sinu pikendatud kinnipidamine võib olla vajalik mitmel põhjusel. Näiteks, kui ametivõimud ei ole suutnud kontrollida kogu sinu kohta nõutud informatsiooni, kui on oht, et võid põgeneda, või on põhjust arvata, et oled ohuks avalikule julgeolekule ja korrale. Sellisel juhul peavad piirivalve töötajad sinu kohtuniku ette tooma. Seda tuleb teha enne 48 tunni möödumist.

Kinnipidamise pikkus

Kohtunik võib otsustada sind kinni pidada vaid kaheks kuuks.

Sinu kinnipidamise pikkus ei tohi ületada aega, mis on vajalik sinu avalduse läbivaatamiseks. Selle aja jooksul on sul iga kahe kuu tagant  automaatselt õigus sellele, et kohtunik vaatab läbi, kas on endiselt vajadus sind kinni pidada. 

Põhiõigused

Sul on menetlusel kohtuniku ees teatud olulised õigused. Loe pikemalt nende kohta. 

Otsus

Kohtunikul on kohustus väljastada põhjendatud otsus, mis selgitab, miks sind on endiselt vaja kinni pidada. Põhjused peavad lähedaselt seonduma sinu olukorraga. Ka seda tuleb kontrollida, kas ametivõimud on nõutud informatsiooni kontrollimisel toiminud nõuetekohase hoolsusega. Otsus tuleb teha enne sinu kinnipidamisaja lõppu.

Kaebamine

Kui sa ei nõustu kohtuniku otsusega või usud, et sinu õigusi, nagu näiteks õigust oma vaateid esitada, rikuti kohtus, on sul õigus seda kaevata ringkonnakohtusse. Kuid pead meeles pidama, et sinu kinnipidamise arutamine ei käi sinu varjupaiga asja kohta.

Sul on ka õigus nõuda kompensatsiooni kohtuniku ebaõige otsuse eest. Loe sellest pikemalt siit.

Milliseid inimõiguste rikkumisi võib esineda?

Kui kinnipidamise menetluses ei järgitud seaduslikku menetluskorda, võib selle tulemuseks olla vabaduse ja isikupuutumatuse õiguse rikkumine. 

Materjalid

Viimati uuendatud 01/03/2017