Ühitamatus kui kandideerimisõiguse piirang tähendab teatud avalike või eraülesannete täitmise kokkusobimatust kandideerimisega parlamendivalimistel või teiste valitsustasandite esinduskogude valimistel.

Erinevalt mittevalitavusest tuvastatakse ühitamatus tavaliselt pärast valimisi ja kokkusobimatu funktsioon võib kas automaatselt lõppeda, kui kandideerimine valimistel viitab selle funktsiooni eelistamisele, või teise võimalusena võib kandidaadil olla lühike ajavahemik, mille jooksul tal on õigus valida funktsioon, mida ta soovib täita.

Riigikogu valimised

Põhiseaduse kohaselt ei või Riigikogu liige olla  üheski muus riigiametis. Riigikogu liikme staatuse seadus sätestab, et Riigikogu liige ei või oma volituste ajal:

  • olla teenistuja riigi ametiasutuses
  • olla valitsusasutuse hallatava riigiasutuse juht
  • olla vallavanem või linnapea, valla- või linnavalitsuse liige ega kohaliku omavalitsuse ametnik
  • olla teiste riikide, Euroopa Liidu institutsioonide või asutuste ega rahvusvaheliste organisatsioonide teenistuses
  • olla Euroopa Parlamendi liige
  • olla avalik-õigusliku juriidilise isiku nõukogus nimetatuna Vabariigi Valitsuse, ministri või muu täidesaatva riigivõimu asutuse juhi poolt
  • olla Eesti Panga nõukogu esimees
  • olla avalik-õigusliku juriidilise isiku juht ega juhatuse liige
  • tegutseda advokaadi, notari, kohtutäituri ega vandetõlgina
  • olla riigi osalusega äriühingu või riigi asutatud sihtasutuse juht ega juhatuse liige

Kui valituks osutunud kandidaat on valimistulemuste väljakuulutamise ajal Riigikogu liikme ametiga ühitamatus ametis, peab ta viie päeva jooksul valimistulemuste väljakuulutamise päevast arvates teavitama Vabariigi Valimiskomisjoni, kas ta soovib osaleda Riigikogu töös või jätkata oma senises ametis ja mandaadist loobuda.

Kohaliku omavalitsuse volikogu valimised

Kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse kohaselt peab valituks osutunud kandidaat, kes valimistulemuste väljakuulutamise ajal on volikogu liikme ametiga ühitamatus ametis, kolme tööpäeva jooksul valimistulemuste väljakuulutamise päevast arvates teavitama valla või linna valimiskomisjoni, kas ta soovib osaleda kohaliku omavalitsuse üksuse volikogu töös või jätkata oma senises ametis ja mandaadist loobuda. Kohaliku omavalitsuse korralduse seaduses on ühitamatute ametikohtadena välja toodud Vabariigi President, riigisekretär, riigikontrolör, õiguskantsler, kohtunik või prokurör, linnapea või muu sama valla või linna omavalitsuse ametnik, volikogu liige, Vabariigi Valitsuse liige.

Euroopa Parlamendi valimised

Vastavalt Euroopa Parlamendi valimise seadusele peab valituks osutunud kandidaat, kes valimistulemuste väljakuulutamise ajal on mõnes ühitamatus ametis, kümne päeva jooksul valimistulemuste väljakuulutamise päevast arvates teavitama Vabariigi Valimiskomisjoni, kas ta on nõus Euroopa Parlamendi töös osalema või soovib jätkata oma senises ametis ja mandaadist loobuda. Euroopa Parlamendi töös osalemisega nõustumise korral peab valituks osutunud kandidaat esitama Vabariigi Valimiskomisjonile ka ärakirja senisest ametist tagasiastumise avaldusest. Ühitamatuteks ametikohtadeks on Riigikogu, Vabariigi Valitsuse, kohaliku omavalitsuse volikogu liikmed, Vabariigi President ja teised kõrged ametiisikud Eestis või Euroopas.

Materjalid

Viimati uuendatud 29/04/2023