Vanema hooldusõiguse liigid

Vanematel võib hooldusõigus lapse üle olla ühiselt, või teatud juhtudel eraldi. Eraldi hooldusõigus tähendab, et ainult ühel lapsevanemal on õigus lapse hooldusõigusele.

Ühine hooldusõigus

Vanematel on lapse üle ühine hooldusõigus seni, kuni nad ei ole leppinud kokku eraldi hooldusõiguses, või seda ei ole kehtestanud kohus.

Lapsega seotud küsimustes otsuste tegemine ja nende ellu viimine on seega jagatud mõlema vanema vahel. See tähendab, et vajalik on teise lapsevanema nõusolek lapse elus olulisi küsimusi puudutavate otsuste tegemiseks.

näide Mõlemad vanemad peavad leppima kokku lapse elukoha osas.

Eraldi hooldusõigus

Vanemad võivad kokku leppida ühe vanema eraldi hooldusõiguses lapse üle. Kui vanemad ei jõua hooldusõiguse osas vastastikusele kokkuleppele võib selle kehtestada ka kohus. Eraldi hooldusõigus on ka ühel vanemal, kui teise vanema hooldusõigus on ära võetud.

näide Kui laps elab ühe vanemaga välismaal ning kaugus ja vanemate vaheline piiratud suhtlus raskendab ühise hooldusõiguse rakendamist, võivad vanemad kokku leppida, või paluda kohtul määrata, eraldi hooldusõigus lapsega koos elava vanema kasuks.

oluline Eraldi hooldusõigus ei tähenda aga, et teine vanem on ilma jäetud oma lapse hooldusõiguse kõigist aspektidest. Nad võivad vanema õigusi piiratud ulatuses endiselt teostada ning neil on kohustus last rahaliselt toetada.

Lahkarvamused ja lapse huvide printsiip

Kui vanemad ei jõua ühist hooldusõigust kasutades lapse jaoks olulises küsimuses kokkuleppele, võib kohus vanema taotlusel anda selles küsimuses otsustusõiguse ühele vanemale. Vanematevahelisi erimeelsusi hooldusõiguse osas saab lahendada tsiviilkohus. Üldkohus (tsiviilkohus) võib määrata eraldi hooldusõiguse ning muid hooldusõigusega seotud küsimusi.

oluline Kõik hooldusvaidlused tuleb lahendada lapse huve arvesse võttes.

Materjalid

Viimati uuendatud 22/10/2020