Sul on õigus vabalt valida, kellega soovid abielluda. Samas näevad Eesti seadused ette teatud piirangud sinu abikaasa valiku suhtes.

Sul on õigus abielluda oma valitud elukaaslasega, tema päritolust või rahvusest sõltumata. Õigusnormid võivad piirata sinu valikut, näiteks kui tegemist on lähisugulase või sinuga samast soost isikuga.

Sugulased

Abielu on keelatud lähisugulaste vahel otsejoones (vanemad, vanavanemad, lapsed jne), vendade ja õdede vahel, samuti poolvendade ja -õdede vahel.

Abielu ei saa sõlmida lapsendaja ja lapsendatu vahel.

märkus Eestis saab abielluda teatud kaugemate sugulastega, nagu näiteks nõbuga, ämma/äiaga, väimehe/miniaga.

Samasoolised elukaaslased

Vastavalt Eesti perekonnaseadusele saab abielu sõlmida mehe ja naise vahel. Samasooliste elukaaslaste vahelist abielu seadusega veel ei tunnustata. Samasoolised elukaaslased võivad oma kooselu registreerida.

Euroopa Inimõiguste Kohus on tunnistanud, et samasoolised elukaaslased on niisama võimelised sõlmima stabiilseid ja pühendunud suhteid kui vastassoolised paarid ning teatud olukordades võib neil olla õigus nõuda oma suhte õiguslikku tunnustamist. Paljudes Euroopa riikides on tõusev suundumus samasooliste paaride õigusliku tunnustamise suunas.

märkus Samasooliste abielu tunnustatakse 15 Euroopa Liidu liikmesriigis: Austrias, Belgias, Taanis, Soomes, Prantsusmaal, Islandil, Iirimaal, Luksemburgis, Maltal, Madalmaades, Portugalis, Hispaanias, Rootsis ja Ühendkuningriigis. Samuti on samasooliste abielu seaduslik Norras.

Teised riigid pakuvad ka alternatiivseid samasooliste paaride vaheliste suhete tunnustamise vorme, näiteks tsiviilpartnerlust. Loe lisaks faktilistest suhetest ja kooselust homoseksuaalsete partnerite vahel ning muudest küsimustest seoses suhetega, mis ei ole Eesti seadusega reguleeritud.

Trans inimesed

Trans inimestel on Eestis võrdsed õigused abielluda oma vastassoost elukaaslasega.

Materjalid

Viimati uuendatud 21/10/2020