Kuidas vaidlustada ebaõiglast väljasaatmist?

Enne Eestist väljasaatmist peab Politsei- ja Piirivalveamet tegema sulle lahkumisettekirjutuse, mis võib sisaldada vabatahtliku lahkumise jaoks tähtaega või olla koheselt sundtäidetav. Lahkumisettekirjutus sisaldab tavaliselt ka teatud ajaks sissesõidukeeldu. Kui leiad, et lahkumisettekirjutus või sissesõidukeeld rikub sinu õigusi, võid esitada halduskohtule kaebuse halduskohtumenetluse seadustikus sätestatud korras.

oluline Lahkumisettekirjutuse kohtus vaidlustamine ei peata sinu väljasaatmist. Sul on aga võimalus taotleda esialgset õiguskaitset väljasaatmise peatamiseks kuni kohtumenetluse lõpuni vastavalt halduskohtumenetluse seadustikule.

Tähtaeg

Väljasõidukohustuse ja sissesõidukeelu seaduse kohaselt võib lahkumisettekirjutuse halduskohtus vaidlustada kümne päeva jooksul selle teatavaks tegemisest alates.

Riigilõiv

Halduskohtusse esitatud kaebuse eest tuleb maksta riigilõivu 15 eurot, samuti tuleb tasuda menetlusega seotud kulud, näiteks suulise tõlke kulud. Kui sa ei saa neid kulusid endale lubada, võid lisaks kaebusele esitada ka menetlusabi taotluse.

Kaebuse sisu

Halduskohtumenetluse seadustik annab juhised kaebuse sisu kohta. Kaebus tuleb esitada eesti keeles. Menetluslike nõuete täitmiseks on sul võimalus taotleda tasuta riigi õigusabi. Loe rohkem selle kohta, kuidas taotleda riigi õigusabi kaebemenetluse jaoks.

Pärast kohtuotsust

Kaebuse rahuldamise korral tühistab halduskohus lahkumisettekirjutuse ja/või sissesõidukeelu. Kui kohus lükkab kaebuse tagasi, on sul võimalus halduskohtu otsus 30 päeva jooksul ringkonnakohtusse edasi kaevata. Kui ringkonnakohus lükkab su apellatsioonkaebuse tagasi, on sul võimalus 30 päeva jooksul esitada kaebus Riigikohtule.

Pärast Riigikohtu otsust võib sul olla võimalus esitada kaebus Euroopa Inimõiguste Kohtule, kui sinu väljasaatmine tooks kaasa näiteks piinamiskeelu rikkumise. Loe rohkem selle kohta, kuidas pöörduda Euroopa Inimõiguste Kohtusse.

Uuri lähemalt

Materjalid

Viimati uuendatud 07/11/2022