Millised võimalused on sul pärast seda, kui Politsei- ja Piirivalveamet on su varjupaigataotluse tagasi lükanud?

Kui Politsei- ja Piirivalveamet keeldub sulle rahvusvahelist kaitset andmast, on sul kaks võimalust – kas otsus edasi kaevata või Eestist lahkuda.

Lahkumisettekirjutus

Tagasilükkav varjupaigaotsus tehakse tavaliselt koos lahkumisettekirjutusega vastavalt väljasõidukohustuse ja sissesõidukeelu seadusele. Lahkumisettekirjutust ei saa sundtäita enne, kui varjupaigaotsus on lõplik. Otsus loetakse lõplikuks, kui sa pole seda edasi kaevanud või kui halduskohus on kaebuse rahuldamata jätnud.

Lahkumisettekirjutus võib sisaldada lahkumiskohustuse vabatahtliku täitmise tähtaega või olla koheselt sundtäidetav pärast otsuse jõustumist. Vabatahtliku täitmise tähtaega ei määrata näiteks juhul, kui Politsei- ja Piirivalveamet leiab, et varjupaigataotleja puhul esineb põgenemise oht või kui varjupaigataotleja on esitanud varjupaigamenetluses valeandmeid või võltsitud dokumente.

Sissesõidukeeld

Väljasõidukohustuse ja sissesõidukeelu seaduse kohaselt sisaldab tavaliselt lahkumisettekirjutus sissesõidukeeldu kolmeks aastaks, välja arvatud juhul, kui Politsei- ja Piirivalveamet peab seda ebaproportsionaalseks. Juhul kui lahkumisettekirjutus on koheselt sundtäidetav, määratakse riiki sissesõidukeeld viieks aastaks.

Riigikohus on kinnitanud, et igal üksikjuhtumil tuleb kaaluda, kas kehtestada sissesõidukeeld ja milline sissesõidukeelu kestus on proportsionaalne. Samal põhjusel tuleb nõuetekohaselt kaaluda ka isikule vabatahtlikuks lahkumiseks tähtaja andmata jätmist, kuna sellega kaasneb kohustuslik sissesõidukeeld. Samuti on Riigikohus on rõhutanud, et need otsused peavad sisaldama Politsei- ja Piirivalveameti põhjendusi.

Vabatahtlik tagasipöördumine

Kui soovid vabatahtlikult kodumaale naasta, pead oma lahkumise Politsei- ja Piirivalveametiga kooskõlastama. Toe ja abi saamiseks on sul võimalus pöörduda Rahvusvahelise Migratsiooniorganisatsiooni (IOM) Eesti kontorisse. IOM-i vabatahtliku tagasipöördumise programm VARRE pakub tagasipöördumisega seotud teavet ja nõustamist, abi reisi korraldamisel ja sõidupiletite ostmisel ning võimalusel ka reintegratsiooni tuge kodumaal.

Kui oled lahkunud lahkumiskohustuse vabatahtliku täitmise tähtaja jooksul, on sul võimalus taotleda sissesõidukeelu tühistamist, esitades avalduse ja asjakohased tõendid Politsei- ja Piirivalveametile. Politsei- ja Piirivalveamet edastab avalduse ja tõendid Siseministeeriumile sissesõidukeelu tühistamise või peatamise otsuse tegemiseks.

Kaebamine

Kui sa ei soovi vabatahtlikult lahkuda, on sul võimalus esitada Politsei- ja Piirivalveameti otsuse peale kaebus halduskohtule. Sul on õigus viibida Eestis seni, kuni halduskohus teeb su kaebuse kohta otsuse. Pärast seda pead taotlema kohtu luba, kui soovid viibida Eestis kuni kohtumenetluse lõpuni kõigis kohtuastmetes. Loe rohkem kaebemenetluse kohta.

Väljasaatmine

Kui su kaebus lükatakse tagasi ja sul ei ole enam seaduslikku alust Eestis viibimiseks, võidakse su lahkumisettekirjutus sundtäita, kasutades kinnipidamist ja väljasaatmist. Sel juhul ei peeta sind kinni varjupaigataotlejana, vaid sisserändajana, kuna sinu staatus muutub pärast Politsei- ja Piirivalveameti otsuse lõplikuks muutumist. Loe rohkem kinnipidamise kohta sisserände kontekstis.

Materjalid

Viimati uuendatud 05/02/2023