Kuidas vaidlustada otsust piirata suhtlemist välismaailmaga ja küsida vajadusel hüvitust?

Kõik otsused piirata sinu suhtlemist välismaailmaga peab tegema arst. Kui usud, et see keeld ei olnud sinu olukorras vajalik, või et seda rakendati liiga piiravalt või liiga pikalt, peaksid arsti otsuse vaidlustama.

Vaidlustus tervishoiuasutusele

Võid arsti otsuse vaidlustada ja esitada kaebuse isikule, kes on määratud psühhiaatriahaiglas kaebustega tegelema. Üldjuhul tuleb sulle vastus anda 30 päeva jooksul.

Kaebus Terviseametile

Võid esitada kaebuse Terviseametile. Terviseamet annab hinnangu selle kohta, kas piirang vastas seadusele. Kindlaksmääratud avalduse vormi ei ole, võid saata kaebuse e-posti või tavalise posti teel. Terviseamet vaatab sinu avalduse läbi tasuta ja küsib vajaduse korral edasisi dokumente.

Hüvitusnõue haiglale

Kui soovid saada hüvitust arsti või haiglajuhi ebaseadusliku otsuse eest, peaksid kõigepealt pöörduma haigla juhtkonna poole ja küsima, kas nad soovivad asja kohtuväliselt lahendada.

Kui selline lahendus ei ole võimalik, peaksid hüvitusnõude haigla vastu esitama üldise jurisdiktsiooniga kohtule (tsiviilkohtule). Pea meeles, et tsiviilmenetlus on keeruline ning kohus küsib tõendeid selle kohta, et sinu õiguste rikkumine tõepoolest toimus. Sa pead neid tõendeid ise koguma. Sellisel juhul võib Terviseameti otsus selle kohta, et sinu õigusi rikuti, olla väga oluline tõend.

Materjalid

Viimati uuendatud 06/10/2017