Selleks, et tahtest olenematu paigutamine oleks õiguspärane, peab paigutamise menetluskord olema selgitatud seaduses ja seda tuleb järgida.

Protsessi käigus tuleb järgida mitmeid reegleid:

Seaduslik alus

Tahtest olenematut psühhiaatrilist ravi võib rakendada ainult kohtuotsuse põhjal, kuid seda võib rakendada ka ilma kohtuotsuseta, kui see on vältimatu isikute või üldsuse kaitseks ja kui kohtuotsust ei ole võimalik saada nii kiiresti, kui vaja.

Psühhiaatri otsus

Dokumenteeritud otsus

Otsuse rakendada tahtest olenematut ravi ilma kohtuotsuseta teeb psühhiaater või haigla psühhiaatriaosakond isiku psühhiaatriaosakonda saabumisel, või kui peale haiglas vabatahtlikult viibiva isiku arstlikku läbivaatust selgub alus, mille põhjal on vaja isik haiglasse paigutada. Otsus tuleb dokumenteerida. 

Arst peab teavitama patsienti ja tema lähedast või tema seadusjärgset esindajat kaheteistkümne tunni jooksul tahtest olenematu ravi rakendamise otsuse dokumenteerimisest. 

Teisene arvamus

Teise arsti teisene arvamus: haigla peaarst peab tagama, et otsuse teinud psühhiaatrist erinev psühhiaater viib läbi arstliku läbivaatuse kahekümne nelja tunni jooksul peale statsionaarse ravi algust.

Ravi kestus ilma kohtuotsuseta

Tahtest olenematu ravi ilma kohtuotsuseta võib rakendada neljakümne kaheksa tunni jooksul peale tahtest olenematu statsionaarse ravi algust.

Kui peale neljakümne kaheksa tunni möödumist kohtuotsust ei ole, on isikul õigus haiglast lahkuda.

Õigus kohtuda

Tahtest olenematule ravile paigutatud isikul on õigus kohtuda oma lähedastega, arstiga, enda valitud advokaadiga või mõne muu esindajaga, kellel on õigus kohtuda tahtest olenematule ravile paigutatud isikuga. Kohtumise kestuse otsustab arst.

Kohtuotsus

Kohtulik arutamine

Reeglina peab kohus isiku enne tahtest olenematu paigutamise rakendamist ära kuulama. Kui vaja, kuulab kohus isiku ära tema tavapärases keskkonnas.

erand Isikut ei ole vaja ära kuulata, kui kohus on võimeline adekvaatselt hindama rakendamise vajalikkust dokumentide alusel, või kui ärakuulamine võib põhjustada tervisekahjustusi, või kui isik ei ole võimeline oma tahet väljendama. Kuid kohus peab isiku isiklikult ära kuulama, kui tahtest olenematu ravi kestus on pikem kui neli päeva.  

Kohtu poolt määratud esindaja

Kohus määrab tahtest olenematule ravile määramise protsessis osalevale isikule esindaja. Isiku enda poolt määratud esindaja olemasole ei välista kohtul isikule esindajat määramast, kui kohtu arvamusel ei ole isiku enda poolt määratud isik võimeline esindatava huve kaitsma.

Eksperdihinnang

Kui isikut kohustatakse läbima eksperdihinnangut, on isik kohustatud eksperdi ette ilmuma. Kui isik eksperdi ette ei ilmu, võib kohus peale eksperdi arvamuse kuulamist rakendada isiku eksperdi ette toomiseks sundtoomist.

Kohtuotsus

Kohtuotsus tuleb edastada sulle ja sinu seadusjärgsele esindajale.

Edasikaebamine

Sul on õigus otsus edasi kaevata 15 päeva jooksul otsuse kättesaamise päevast. Võid kaebuse esitada, kui usud, et asjaoludes või õiguslikus arutluskäigus oli viga, või ei austatud sinu põhiõigusi.

Patsiendi õigused ravi ajal

Patsienti tuleb kirjalikult teavitada haigla sisekorraeeskirjadest ja päevarežiimist ja ka tema õigustest ning kohustustest.

Ravi ajal tuleb rakendada kõige vähem piiravaid meetodeid, mis tagavad patsiendi ja teiste isikute turvalisuse. Meditsiinitöötajad peavad austama patsientide õigusi ja õiguslikke huve kogu ravi vältel.

Haigla peab viivitamatult teavitama kohut, kui ei ole vajadust isikut kohtu poolt määratud tähtaja lõpuni kinnises asutuses pidada.

Milliseid inimõiguste rikkumisi võib esineda?

Kui sinu tahtest olenematu paigutamise protsess ei järginud ette antud menetlusnorme, võib see rikkuda isikuvabaduse ja turvalisuse õigust

Loe lisaks kaebamise võimaluste kohta.

Materjalid

Viimati uuendatud 22/04/2024