Millised on sinu põhiõigused tahtest olenematu paigutamise menetluse ajal?

Sind ei või välja arvata menetlusest, kus sinu suhtes otsuseid tehakse. Sul on mitmeid põhiõigusi menetluses, kus psühhiaatrid ja kohtunik otsustavad, kas paigutada sind tahtest olenematult psühhiaatriahaiglasse.

Tahtest olenematu paigutamise menetluse ajal on sul mitmeid olulisi põhiõigusi:

Teave põhjuste ja õiguste kohta

Sul on õigus olla teavitatud sellest, miks sind on psühhiaatriahaiglasse toodud ja teada oma põhiõiguseid ja kohustusi psühhiaatriahaiglas viibimise ajal. Psühhiaatriahaigla peab seda tegema kõige laiemas võimalikus ulatuses.

Advokaat

Sul on õigus riigi poolt tasutud advokaadile, kes sind menetluses aitab. Kohtunik peab aitama sul seda korraldada. Sul on õigus kohtuda oma advokaadiga psühhiaatriahaiglas ja lugeda oma kohtuasja dokumente.

Osavõtt

Sul on õigus viibida kohtuliku arutamise juures kohtuniku ees kui sinu tervislik seisund seda võimaldab. Sinul (kui sinu tervislik seisund seda võimaldab) ja sinu advokaadil on õigus väljendada oma arvamust kohtulikul arutamisel kohtuniku ees.

Keel ja tõlkimine

Kui sa ei mõista ja/või ei räägi eesti keelt, on kohtul kohustus määrata sulle riigi poolt tasustatud tõlk.

Edasikaebamine

Sul on õigus kaevata edasi 15 päeva jooksul otsuse kätte saamisest. Võid oma kaebuse esitada, kui usud, et asjaoludes või õiguslikus arutluskäigus oli viga, või kui sinu põhiõigusi ei austatud.

Milliseid inimõiguste rikkumisi võib esineda?

Kui sinu õigusi otsusetegemise protsessis ei austata, võib selle tagajärjeks olla ebaseaduslik psühhiaatriahaiglasse paigutamine ning see võib rikkuda isikuvabaduse ja turvalisuse õigust.

Loe lisaks kaebamise võimaluste kohta.

Materjalid

Viimati uuendatud 11/11/2018