Kuidas kaevata politseipoolse kehalise ja verbaalse väärkohtlemise üle ja nõuda selle eest hüvitust

Kaebus

Politsei ei või sind psühhiaatriahaiglasse saates tahtlikult väärkohelda. Näiteks ei või nad sinu suhtes kasutada halvustavat keelekasutust, sinuga karmilt käituda või teisiti sind kehaliselt väärkohelda. Kui usud, et selline halb käitumine on toimunud sinuga, on sul õigus kaevata.

Kuidas kaebust esitada?

Politseiniku käitumise üle kaebamiseks peaksid esitama kaebuse tema otsesele ülemusele. Politsei vaatab sinu avalduse läbi ja võib vajadusel sinult küsida lisaseletusi või dokumente. Võid ka esitada kaebuse prokuratuuri.

Võid oma kaebuse politseile esitada on-line politsei veebisaidi kaudu.

Võid lugeda lisaks selle kohta, kuidas esitada kaebust prokuratuurile ja ankeete alla laadida prokuratuuri veebisaidilt.

Sul on õigus saada oma avaldusele kirjalik vastus ühe kuu jooksul.

Hüvitus

Kui oled politseiniku käitumise tagajärjel kandnud kahjusid, on sul õigus hüvitusele. Võid nõuda hüvitust mõlema eest – nii varalise kui ka moraalse kahju eest.

Peaksid esitama kõigepealt kaebuse oma halva kohtlemise eest selle eest vastutava politseiniku ülemusele. Ülemuse vastutus on kaebusega edasi tegeleda ja saata see vajadusel teistele asutustele edasi.

Kuritegu

On võimalik, et asjasseseotud politseiniku suhtes avatakse sinu kaebuse põhjal kriminaalasi. Sellisel juhul peaksid nõudma hüvitust kahju eest ohvrina kriminaalmenetluses. Kui hüvituse nõue kriminaalmenetluses ei suuda kahju hüvitada, või ei suuda seda täies mahus, on sul edasine õigus nõuda hüvitust tsiviilnõuet esitades.  

Distsiplinaarrikkumine

Võib esineda ka olukordi, mil politseinike käitumine ei kvalifitseeru kuriteona. Sellegipoolest võib rikkumine siiski kvalifitseeruda distsiplinaarrikkumisena. Sellisel juhul peaksid esitama hüvitusnõude politseijaoskonnale, kuhu kaebuse esitasid.

Materjalid

Viimati uuendatud 06/10/2017