Kas sind võib vahi all pidamise ajal karistada ning kuidas?

Sind võidakse karistada kui sa rikud eeluurimisvangla sisekorraeeskirju või füüsiliselt või muul viisil ründad teisi kinnipeetavaid või vangla töötajaid. Karistuste liigid ja nende kohaldamise kord on selgitatud vangistusseaduses.

Üksikvangistus

Kõige raskem karistus on üksikvangistusse paigutamine kuni 15 päevaks. Üksikvangistus, isegi kui see on lühiajaline, võib avaldada inimesele väga negatiivset mõju, eriti psühholoogiliselt. Seega ei toeta inimõigused üksikvangistust karistusena, isegi kui see on väga lühikeseks ajaks. Seda tuleks kasutada ainult peale hoolikat juurdlust ja siis kui ükski teine karistusviis ei ole sobiv, eriti noorte ja naiste puhul. Rasedaid naisi või imikuga naisi üksikvangistusse paigutada ei või.

Sind võib üksikvangistusse paigutada ainult siis, kui arst on selleks loa andnud.

Eestis on üheks distsiplinaarkaristuseks kartserisse paigutamine kuni 45 ööpäevaks. Noort kinnipeetavat võib kartserisse paigutada kuni 20 ööpäevaks. Loe lisaks kartserisse paigutamise kohta ja kartseri tingimuste kohta vangistusseadusest.

Milliseid inimõiguste rikkumisi võib esineda?

Kui sind on üksikvangistusse paigutatud ilma põhjuseta või pikemaks ajaks, või elamistingimused üksikvangistuse kambris olid ebasobivad, võib selle tagajärjeks olla ebainimlik või alandav kohtlemine ja seega võidi rikkuda sinu inimõigusi. Loe lisaks selle kohta, kuidas hinnata seda, kas sinu õigusi rikuti. 

Materjalid

Viimati uuendatud 21/09/2017