Kuidas kaevata kui usud, et oled laimamise ohver.

Kui usud, et sinu kohta on avalikult laimavaid avaldusi tehtud, on mitmeid viise, kuidas saad oma õigusi kaitsta: 

Kaebus meediale

Kui faktid või arvamused, mida pead laimavateks, avaldatakse televisioonis või raadios, on sul õigus paluda meedial ebatõesed väited või faktid tagasi võtta või avaldada vabandus laimava arvamuse kohta, või on sul õigus vastata laimavatele väidetele. Kaebus tuleks teha kirjalikus vormis 20 päeva jooksul saate edastamisest.

Kui laimavad faktid või arvamused on meedias avaldatud, on sul õigus paluda otse ajalehelt või ajakirjalt ebatõesed väited tagasi võtta, vabandada või avaldada sinu vastus nendele väidetele, või võid esitada kaebuse Avaliku Sõna Nõukogule. Oma kaebuses meediale peaksid märkima, milliseid fakte või teavet pead laimavaks ja miks, kui ka avaldamise kuupäeva ja koha.  

Isiku vastus, meedia vabandus või ebaõigete faktide parandus ja laimavad väited tuleks avaldada märgataval viisil.

Tsiviilnõue

Võid kohtusse esitada tsiviilnõude laimava väljenduse autori või levitaja vastu. Võid selle nõude esitada ka siis, kui oled asjassepuutuval meedial juba palunud teabe, mida pead laimavaks, tagasi võtta, kuid nad on keeldunud seda tegemast. 

Tsiviilnõuet on võimalik esitada ka siis, kui laimav väljendus ei avaldatud meedias, vaid väljendati arvessevõetava suurusega publiku ees või levitati muul viisil. 

Tsiviilõiguskaitsevahendid, mida saad kohtus nõuda, sisaldavad üht meedet või kombinatsiooni järgmistest meetmetest:

  • vabanduse palumise nõue laimavate arvamuste ees
  • palve ebatõesed väited tagasi võtta
  • nõue rahaliseks hüvituseks

Eestis ei peeta vabandamist laimu puhul õiguskaitsevahendiks, kuid kui vabandus esitatakse, võetakse see arvesse tekitatud kahju raskuse hindamisel.

Kui küsid hüvitust, peaksid kohtule selgitama, miks küsid just seda summat. 

Kriminaalmenetlus

Eestis võib kriminaalmenetlust algatada vaid kellegi vastu, kes on solvanud või levitanud laimavat väljendust riigivõimu esindaja, kohtu või kohtuniku või rahvusvaheliselt kaitstud isikute vastu. Üksikisikuvastane laim ei ole Eestis karistusseadustiku alusel kaitstud.

Edasikaebamine

Kui politsei lükkab sinu palve algatada kriminaalmenetlus tagasi ja sa arvad, et see otsus ei ole põhjendatud, võid selle edasi kaevata sinu asjas järelevalvet teostavale prokurörile. Pead kaebuse esitama kümne päeva jooksul otsuse kättesaamisest. Informatsoon menetluse ja tähtaegade kohta peab olema märgitud kohtuotsusele.

Lisa tsiviilnõue

Kui politsei algatab kriminaalmenetluse ja esitab süüdistatavale süüdistuse, võid süüdistatavalt kriminaalmenetluse jooksul rahalist hüvitust nõuda. Kui sinu nõuet rahalisele hüvitusele ei rahuldata kriminaalmenetluse ajal täies mahus, võid esitada eraldi tsiviilnõude.

Materjalid

Viimati uuendatud 09/04/2024