Lapse teise riiki viimine

Pärast lahutust või lahkuminekut võib sinul või sinu elukaaslasel tekkida soov kolida oma lapsega teise riiki. Või siis on teine lapsevanem sinu lapsega teise riiki juba kolinud.

Lapsega teise riiki kolimine

Lapsevanema ja lapse võimalus teineteise seltsi nautida on perekonnaelu põhielement. Nende soov ja võimalus koos elada ja teineteisega regulaarselt ühendust võtta on kaitstud inimõigusega perekonnaelule. Seda õigust rikutakse kui teine lapsevanem viiks sinu lapse teise riiki ilma õiguseta (õigusvastaselt).

Kui soovid oma lapsega teise riiki kolida, peab sul olema kas eraldi vanema hooldusõigus selle lapse üle või pead saama loa teiselt vanemalt. Vastasel juhul peetakse lapsega teise riiki kolimist õiguseta äraviimiseks (samuti tuntud lapseröövina). Sellisel juhul võib teine vanem nõuda lapse tagastamist.

Lapse õiguseta teise riiki viimine

Kui sul on eraldi või jagatud hooldusõigus lapse üle ja teine vanem on ta teise riiki viinud ilma sinu loata, on sul õigus nõuda lapse tagasi toomist tema varasemasse elukoha riiki. Loe lisaks selle kohta, mis on lapse õiguseta äraviimine ja kuidas sellises olukorras oma õigusi kaitsta.

Teave selle osa kohta

Selles osas saad teada oma lapsega teise riiki kolimise õiguslikest nõuetest ja kuidas kaitsta vanema õigusi, kui teine lapsevanem on sinu lapse õiguseta teise riiki kolinud.

oluline Selles osas kirjeldatud nõuded ei kehti, kui sinu laps on saanud 16-aastaseks või kui sinu lapse on viinud teise riiki keegi teine isik (mitte lapsevanem ega eestkostja). Sellisel juhul peaksid pöörduma politsei või teiste pädevate riigiasutuste, näiteks Justiitsministeeriumi poole. See osa ei kehti ka lühiajalise külaskäigu kohta teise riiki, näiteks välismaal reisimise kohta.

Materjalid

Viimati uuendatud 22/10/2020