Millistel tingimustel võib su kaitsestaatus lõppeda?

1951. aasta pagulasseisundi konventsioonis eristatakse pagulasseisundi kaotamise kolme võimalust - tühistamine, kehtetuks tunnistamine ja lakkamine. Kui sulle on antud rahvusvaheline kaitse, säilib sinu staatus nii kaua, kui sinu olukord ei kuulu nimetatud kolme võimaluse tingimuste alla.

Tühistamine

Tühistamine tähendab sellise rahvusvahelise kaitse andmise otsuse tühistamist, mida poleks pidanud algusest peale andma. See tähendab, et otsus oli oma sisult vale olulise pettuse või muu taotleja üleastumise või menetleva asutuse tõsise vea tõttu. Viimasel juhul kehtib proportsionaalsuse põhimõte, tuleb arvesse võtta kõiki asjakohaseid asjaolusid, sealhulgas isiku riigis viibimise kestust ja sotsiaalset ja majanduslikku integratsiooni, samuti võimalikke raskusi, mida otsuse tühistamine võib põhjustada.

näide Varjupaigataotlejale antakse kaitse varjupaigamenetluse eest vastutavale ametnikule altkäemaksu andmise tulemusena. Sel juhul tuleb kaitse andmise otsus tühistada.

Kehtetuks tunnistamine

Kehtetuks tunnistamine tähendab pagulasseisundi äravõtmist olukordades, kus pagulase käitumine kuulub 1951. aasta pagulaskonventsiooni välistamisklauslite kohaldamisalasse – kui pagulane sooritab rahuvastase kuriteo, sõjakuriteo või inimsusevastase kuriteo või kui ta on süüdi ÜRO eesmärkide ja põhimõtetega vastuolus olevate tegude toimepanemises.

näide Pärast rahvusvahelise kaitse saamist tunnistatakse pagulane süüdi terroriakti toimepanekus. Terroriakte peetakse ÜRO eesmärkide ja põhimõtetega vastuolus olevaks ning sellisel juhul tuleb rahvusvahelise kaitse kehtetuks tunnistada.

Lakkamine

Lakkamine tähendab pagulasseisundi lõppemist, kuna rahvusvaheline kaitse pole enam vajalik või õigustatud. Kvalifikatsioonidirektiiv täpsustab, et võid oma tegevuse tõttu pagulase staatuse kaotada, kui:

  • oled vabatahtlikult end uuesti andnud oma riigi kaitse alla
  • oled pärast kodakondsuse kaotamist kodakondsuse vabatahtlikult uuesti omandanud
  • oled omandanud uue kodakondsuse ja kasutad oma uue kodakondsusriigi kaitset
  • oled vabatahtlikult ennast uuesti sisse seadnud riigis, kust lahkusid tagakiusamise tõttu

Teiseks on võimalik kaitsestaatuse lõppemine seetõttu, et su päritoluriigi objektiivsetes asjaoludes on toimunud olulised muudatused. See kehtib ainult siis, kui on toimunud nii oluline ja püsiv muudatus, et su hirmu tagakiusamise ees ei saa enam pidada põhjendatuks.

Samad tingimused kehtivad ka täiendava kaitse saajate suhtes.

Alaealise lapse elamisluba ei saa tühistada, kui see pole kooskõlas lapse õiguste ja huvidega. See tähendab, et isegi kui olukord päritoluriigis on põhimõtteliselt muutunud, tuleb kõiki asjaolusid arvesse võttes kaaluda, kas lapse päritoluriiki naasmine on lapse parimates huvides.

oluline Kui su rahvusvahelise kaitse staatus tühistatakse, ei tähenda see alati automaatselt, et sind tohib välja saata. Euroopa Inimõiguste Kohus on mitmel juhul kinnitanud, et piinamise, ebainimliku või alandava kohtlemise või karistamise keeld on absoluutne, mis tähendab, et sind ei ole lubatud saata tagasi riiki, kus sind ähvardaks piinamine, hoolimata sinu käitumisest.

Milliseid inimõiguste rikkumisi võib esineda?

Võimalik, et ametivõimud otsustavad, et sinu rahvusvahelise kaitse seisundi põhjused on lakanud olemast, kuigi su päritoluriigis toimunud muudatused ei ole oma olemuselt olulised ega püsivad. Kui ametivõimud üritavad sind tagasi saata päritoluriiki, kus sind endiselt ähvardab tagakiusamine, võib see rikkuda sinu õigust elule, õigust vabadusele ja isikupuutumatusele või piinamise, ebainimliku või alandava kohtlemise keeldu.

Sul on õigus vaidlustada rahvusvahelise kaitse lõpetamise otsus halduskohtus. Loe kaebemenetluse kohta.

Materjalid

Viimati uuendatud 04/09/2021