Kuidas on sul võimalik pärast rahvusvahelise kaitse saamist oma perega taasühineda?

Kui sulle antakse rahvusvaheline kaitse, on sul õigus taasühineda oma lähedaste pereliikmetega.

Perekonna definitsioon

Perekonna taasühinemise direktiivi ja välismaalastele rahvusvahelise kaitse andmise seaduse kohaselt on perekonna määratlus väga kitsas. Rahvusvahelise kaitse saajana loetakse sinu pereliikmeteks:

  • sinu abikaasa
  • sinu vallaline alaealine laps, sealhulgas lapsendatud laps
  • sinu või su abikaasa hoole all olev vallaline ja alaealine laps
  • sinu või su abikaasa vallaline täiskasvanud laps, kui laps ei suuda terviseseisundi või puude tõttu iseseisvalt toime tulla
  • sinu või su abikaasa ülalpeetav vanem või vanavanem, kui päritoluriigis puudub muudest perekondlikest sidemetest tulenev toetus

Saatjata alaealise varjupaigataotlejana loetakse sinu pereliikmeteks:

  • sinu vanem
  • sinu eestkostja või mõni muu pereliige, kui sul pole vanemaid või kui vanemaid pole võimalik leida

oluline Perekonna taasühinemiseks on vajalik, et peresidemed oleksid olemas juba päritoluriigis. See tähendab, et kui soovid oma abikaasaga taasühineda, peab abielu olema sõlmitud enne Eestisse sisenemist. Eestis on perekonna taasühinemise õigus ainult ametlikult abielus olevatel partneritel, kellel on asjakohane dokumentatsioon.

Perekonna taasühinemise protsess

Kui su pereliikmed saabusid Eestisse koos sinuga, väljastab Politsei- ja Piirivalveamet neile pärast sulle rahvusvahelise kaitse andmist perekonnaliikme elamisloa.

Kui su pere on endiselt päritoluriigis, pead Politsei- ja Piirivalveametile esitama perekonna taasühinemise taotluse koos isikut tõendavate dokumentide koopiatega ning sünni- või abielutunnistuste koopiatega. Politsei- ja Piirivalveamet teeb 30 päeva jooksul otsuse selle kohta, kas su pereliikmed kvalifitseeruvad seaduse alusel pereliikmeteks. Vajadusel viib Politsei- ja Piirivalveamet sinuga läbi intervjuu. Pärast positiivset otsust perekonna taasühinemise kohta peab pereliige taotlema viisat Eesti välisesindusest. Pärast viisa saamist saab pereliige Eestisse reisida. Eestisse saabumisel on pereliikmel kohustus esitada rahvusvahelise kaitse taotlus. Politsei- ja Piirivalveamet menetleb taotlust veendumaks, kas pereliige vajab iseseisvat rahvusvahelist kaitset või peaks talle väljastama pereliikme elamisloa. Otsus tehakse kuue kuu jooksul.

Kui perekonna taasühinemine on võimalik mõnes teises riigis või kui pereliige esitab taotluse hiljem kui kuue kuu jooksul, võib Politsei- ja Piirivalveamet nõuda, et sul oleks püsiv legaalne sissetulek, mis tagab su pere toimetuleku Eestis, samuti elukoht perekonna majutamiseks. Nendel juhtudel võib Politsei- ja Piirivalveamet nõuda ka su pereliikmelt kehtivat tervisekindlustust.

Milliseid inimõiguste rikkumisi võib esineda?

Kui su perekonna taasühinemise taotlus lükatakse põhjendamatult tagasi, võib see rikkuda sinu õigust perekonnaelu austamisele. Politsei- ja Piirivalveameti otsuse perekonna taasühinemise keeldumise kohta saab halduskohtu kaudu edasi kaevata. Loe kaebemenetluse kohta.

Materjalid

Viimati uuendatud 04/09/2021