Kui teine vanem on sinu lapse õiguseta teise riiki viinud, on sul õigus taotleda lapse tagasisaatmist eelmisse elukohariiki. Pea meeles, et lapse tagasi saatmise menetlus peale õiguseta teise riiki viimist erineb riigiti.

Milline on menetlus erinevates riikides?

Lapse tagasisaatmise menetlus peale õiguseta teise riiki viimist erineb riigiti. Oluline on kõigepealt mõista raamistiku ja menetluse liiki, mida kohaldatakse riigis, kuhu su laps on viidud.

Haagi konventsiooni liikmesriigid

Rahvusvahelise lapseröövi tsiviilõiguslikke küsimusi käsitlev konventsioon (Haagi konventsioon) on rahvusvaheline leping, milles sätestatakse aluspõhimõtted ja protseduurid õiguseta ära viidud (röövitud) lapse tagasisaatmiseks. Seda saab kohaldada ainult siis, kui mõlemad riigid – nii lapse endine kui praegune elukohariik – on selle konventsiooni liikmed. Võid kontrollida, millised riigid on Haagi konventsiooni liikmed lepingu ametlikult veebilehelt või konsulteerides pädevate riigiasutustega (Eestis Justiitsministeeriumiga). Peaaegu kõik Euroopa riigid on Haagi konventsiooni liikmed.

Muud riigid

Kui laps on viidud riiki, mis ei ole Haagi konventsiooni liige, sõltub tema tagasisaatmise võimalikkus ja kord selle konkreetse riigi seadustest. Sellisel juhul võid konsulteerida selle riigi pädevate asutustega, näiteks justiitsministeeriumiga ning otsida saatkondade kaudu konsulaarabi. Kui sinu laps on Eestist õiguseta ära viidud, võid pöörduda ka Eesti Justiitsministeeriumi poole. Ministeerium peaks sind teavitama vastastikusest koostööst seoses laste tagasi saatmisega Eesti ja selle riigi vahel, kuhu sinu laps viidi.

märkus Nendes protsessides orienteerumine erinevates riikides võib olla keeruline, kuna reeglid võivad erineda ja samuti võib olla raske aru saada, milline protseduur on sinu puhul kõige sobivam. Seetõttu soovitame otsida abi või konsultatsioone advokaadilt või pädevalt asutuselt (Eestis: Eesti Justiitsministeeriumilt).

Tagasisaatmise kord

Kui teine vanem on õiguseta viinud sinu lapse teise riiki, on sul õigus nõuda lapse tagasisaatmist tema eelmisse elukohariiki (riiki, kus laps elas kuni äraviimiseni).

Loe lisaks selle kohta, kuidas taotleda lapse tagasisaatmist

oluline Selles juhendis kirjeldatud lapse tagasisaatmise taotlemise kord on asjakohane ainult siis, kui asjass puutuvad riigid (riik, kus laps varem elas ja riik, kuhu laps on viidud) on Haagi konventsiooni liikmesriigid.

Materjalid

Viimati uuendatud 22/10/2020